Xi'an Naturetech Co., Ltd
call us on: +86-29-63652300
Aktualności

Problemy, na które warto zwrócić uwagę podczas dojrzewania winogron

Xi'an Naturetech Co., Ltd | Updated: Jun 13, 2018

To bardzo ważny czas, aby winogrona stały się większe i bardziej kolorowe i słodkie. To jest inny czas, kiedy ludzie używają tłuszczu. Aby ograniczyć niepotrzebne straty spowodowane niewłaściwym stosowaniem nawozów, należy zwrócić uwagę na kilka błędów nawożenia.

image.png

1. Potas azotowy i fosforowy w krytycznym okresie

Azot jest "żywiołem" w procesie uprawy winogron, wielu ludzi myśli, że więcej azotu w owocach jagodowych rozszerza się do dojrzałego stadium, do "wypełnienia" owocem rozszerza wymagane składniki odżywcze, ale zbyt dużo azotu w problemach łączenia roślin z owocami dla składników odżywczych i opóźnionym wprowadzeniem na rynek.

Fosfor w winogronach narządów pełni funkcję korzeniową, w dojrzałym okresie uważaliśmy, że korzeń winogronowy jest bardzo wolny i nie musi dostarczać p, nie należy już zwracać uwagi na dodatek fosforu, ale zaniedbano, że winogrona w okresie dojrzałym potrzebują więcej fotosyntetyczny produkt syntezy i transformacja transportu cukru, wszystko to potrzebuje fosforu wystarczającego do dostarczenia energii, jeśli nie ma wystarczającej ilości fosforu, wpłynie to na owoc rozszerza się i zmienia kolor.

Potas może promować konwersję cukru i transport, został szeroko zdefiniowany jako elementy "dodawania barwnika cukru", to prawda, ale z różnych powodów dla ludzi uformowany zestaw umysłu potasu jest wyższy, tym lepiej, ale też nie wiem znacznie zmniejszy pobieranie magnezu, potas z kolei doprowadzi do zablokowania produktu fotosyntezy, wpłynie to na jakość dojrzałych winogron.

2. Wpływ indeksów owoców

Barwienie: antocyjanina jest głównym czynnikiem koloryzacji owoców. Brak fosforu doprowadzi do niewystarczającej ilości energii potrzebnej do transportu, a cukier powstały w wyniku działania produktów fotosyntetycznych będzie się kumulował w dużej liczbie liści i nie może być transportowany do owoców, aby promować powstawanie antocyjanów, co wpłynie na kolorowanie owoców.

Smak: owoc jest kwaśny, następnie cukier, następnie kolor, a na końcu smak. Ta faza rygorystycznie zabrania wszystkim powodom, że liść wierzchołka pędu rozkwitnie użycie nawozów sztucznych, w przeciwnym razie spowoduje stratę składników odżywczych, trudno jest stworzyć oryginalny smak odmiany.

Kompleksowo powyżej, zaleca się, aby wybrać w cukrze gronowym zwiększenie okresu barwiącego wysokiego azotu o niskiej zawartości fosforu typu potasu rozpuszczalny w wodzie nawóz do nawadniania kropelkowego lub tępego, współpracować z opryskiwaniem liści wapnia, magnezu i boru, z Kąta zarządzania nawozami można zapewnić kolorowanie cukru z winogron.

Warto wspomnieć, że węgiel jest ważnym elementem w tworzeniu produktów fotosyntetycznych, a jego zastosowanie w barwieniu winogron sprzyja poprawie zawartości winogron. Jest to jeden z powodów, dla których nawozy z kwasem humusowym były szeroko stosowane w winogronach w ciągu ostatnich dwóch lat.


Contact Us

Dodaj: C1008 Xinyidai International, 7 Xixie Road, Xi'an Chiny 710065

Tel: 86-29-63652300

E-mail: info@agronaturetech.com

Www: www.agronaturetech.com

Copyright © Xi'an Naturetech Co., Ltd